Eduroam CZ

eduroam-logo

Bezdrátová síť eduroam je mezinárodní síť, díky které se můžete bezplatně připojit do internetu všude tam, kde je označení eduroam (nejen u nás na škole, ale také v jiných institucích, které jsou připojené do sítě eduroam a poskytují toto připojení). Seznam organizací připojených do sítě eduroam naleznete zde. Do sítě eduroam se mohou v prostorách naší školy přihlásit i uživatelé z jiných organizací připojených do sítě eduroam pomocí jejich vlastních přihlašovacích údajů, jež užívají v domovské organizaci.

Z důvodů zajištění vysoké bezpečnosti pro přihlášení do sítě eduroam má každý uživatel své vlastní přihlašovací údaje, viz návod níže.

Pro používání eduroam sítě v prostorách naší školy i v prostorách jiných institucí zapojených do této sítě je potřeba dodržovat Roamingovou politiku a pravidla instituce poskytující eduroam připojení.

 

Pravidla používání sítě eduroam v prostorách školy Základní škola a mateřská škola Frýdek-Místek, El. Krásnohorské 2254

Používání eduroam sítě v prostorách školy je bezplatné. Provoz eduroam není v naší síti omezen (prozatím).  Provoz sítě eduroam je logován po dobu 6 měsíců pro případné dohledání nelegální činnosti či jiné činnosti porušující pravidla školy a politiku eduroam.

 

Návod pro připojení do sítě eduroam

Připojení do sítě eduroam je realizováno pomocí přihlašovacího jména a hesla, každý uživatel má své údaje. Tyto údaje slouží pro přihlášení do domény školy. Uživatelé ostatních institucí musí pro přihlášení do sítě eduroam použít své vlastní údaje získané v domovské instituci.

Obecné informace připojení:

Identifikátor wi-fi sítě SSID: eduroam

Autentizace: 802.1x (EAP)

Zabezpečení wi-fi: WPA2

Šifrování wi-fi: AES

 

Připojení zařízení do sítě eduroam

Připravené připojení pro uživatele z instituce Základní škola a mateřská škola Frýdek-Místek, El. Krásnohorské 2254 naleznete na odkazu níže.

Stačí vybrat typ Vašeho zařízení a projít průvodce s vyplněním požadovaných údajů. Hlavní výhodou využití odkazu níže je bezpečnost, neboť dojde ke správnému nastavení a kontrole certifikátu pro přihlášení. Nemusíte tedy mít  obavy o zcizení Vaši identity.

https://cat.eduroam.org/?idp=6666&profile=7414

Uživatelé z jiných institucí (tj. uživatelé, kteří se nemají ve svém přihlašovacím jménu doménu 5zsfm.cz, např. novak@osu.cz) si pro bezpečné nastavení připojení musí stáhnout verzi z jejich instituce na adrese https://cat.eduroam.org.

 

Podrobné postupy pro jednotlivá zařízení naleznete na této adrese:

https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/uvod

Pozn.: Pokud se budete připojovat pomocí Windows a budete nastavovat vlastnosti připojení, ve vlastnostech protokolu Protected EAP nastavte tyto hodnoty:

vlastnosti-protected-EAP

Připojení ve zkratce:

  • kliknout na wi-fi síť eduroam
  • vyplnit Vaše přihlašovací jméno a heslo, které jste získali ve Vaší organizaci

pripojeni

  • kliknout na připojit
  • poté byste měli být již schopni se připojit do internetu a na další internetové služby

 

Kontakty na správce připojení:

Vítězslav Lokaj

e-mail: vitezslav.lokaj@5zsfm.cz

tel.: +420

 

Lukáš Tesař, TINT, s.r.o.

e-mail: l.tesar@tint.cz

tel.: +420 778 774 920

 

eduroam je registrovanou ochrannou známkou společnosti TERENA.

Soubor institution.xml ke stažení zde.

English version here.